Sokszor halljuk, hogy minden napot úgy éljünk meg, mintha az utolsó lenne. Nos, úgy tűnik, az okostelefonunk nemsokára ebben a tervezésben is a segítségünkre lehet.
Egy nívós, digitális egészségügyi innovációk-fókuszú tudományos folyóirat néhány hete szenzációszámba menő felfedezést közölt, amelyet az Illinois-ban működő Urbana-Champaign Egyetem egy munkacsoportja a UK Biobank adatállományának elemzése során tett. 45 év feletti résztvevők, az elmúlt 15 év során szolgáltatott adataihoz kértek hozzáférést, amely nemcsak demográfiai és rutin klinikai adatokból állt, hanem az adatszolgáltatás részeként a donorok egy meghatározott időintervallumban aktivitásmérőket is viseltek a csuklójukon.
A kutatás vezetője, Bruce Schatz és kollégái 100 655 biobank-donor adatait kérték ki a gyűjteményből azzal a céllal, hogy az aktivitásérzékelő által felvett és a halálozással kapcsolatos adatösszefüggéseket egy gépi tanulási modell segítségével analizálják. A gyakorlatban azt mondhatjuk, hogy fejlesztettek egy olyan algoritmust, amely egy 6 perces séta során tett aktivitási adatok alapján képes volt precízen megbecsülni az ötéves halálozási kockázatot ezen a nagy elemszámú Egyesült-Királyságbeli populáción.
A kutatócsoport szerint ennek a felfedezésnek a globális jelentősége felbecsülhetetlen, mert alkalmazható a ma már a fejlődő országokban is forgalomban lévő, nem csúcskategóriás okostelefonok mozgásérzékelőin keresztül gyűjtött adatok elemzése során is, s valóban mindössze 6 percnyi mérés is elegendő hozzá.
A tanulmányra reagáltak vezető kutatók a Johns Hopkins Egyetemről is, kiemelve, hogy az újonnan kifejlesztett algoritmus prediktor értéke legalább olyan erős vagy még erősebb, mint a hagyományos előrejelző modelleké. Bruce Schatz jelenleg egy nagyobb, középkategóriás okostelefonokat használó tanulmányt tervez. „Ha az emberek amúgy is maguknál hordják a telefonjaikat szinte egész nap, akkor akár heti vagy napi egészségi állapottal kapcsolatos előrejelzéseket is lehetne készíteni”-állítja a kutató. De vajon fel vagyunk Mi erre készülve?
Folyóirat-hivatkozás: PLoS Digital Health, október 20. DOI: 10.1371/journal.pdig.0000045